  • Mfr # BULK-RS-N30-280
  • Zoro # G502586481
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-280
Overall Width
36 in
Overall Length
6 ft
Overall Thickness
0.75 in
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Maximum Temperature
250 Degrees F
Material
Neoprene
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Compression Set
30 %
Color
Black
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Oil Resistance
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi