  • Mfr # BULK-RS-SBR75-246
  • Zoro # G602582567
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBR75-246
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
12 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
Density
1.5 g/cc
Compression Set
38 %
Color
Black
Material
SBR
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Tear Strength
16 N/mm
Oil Resistance
Poor
Maximum Temperature
200 Degrees F
Shape
Roll
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
800 psi