  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-169
  • Zoro # G102582425
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Elongation
200 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-RSBR60-169
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Length
25 ft
Durometer
60A
Elongation
200 %
Tensile Strength
400 psi
Oil Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Excellent
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
200 Degrees F
Compression Set
38 %