  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-190
  • Zoro # G202583568
Backing Type
Adhesive
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-RSBR60-190
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Overall Length
40 ft
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
Elongation
200 %
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
200 Degrees F
Tensile Strength
400 psi
Poor
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Shape
Roll
Adhesive Type
Acrylic
Compression Set
38 %