  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-196
  • Zoro # G002583843
/ea
See details
Key Features
Material
SBR
Color
Red
Backing Type
Adhesive
Grade
Standard
Elongation
200 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-RSBR60-196
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Overall Length
40 ft
Details
Item
Rubber Roll
Material
SBR
Color
Red
Backing Type
Adhesive
Grade
Standard
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Durometer
60A
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Tensile Strength
400 psi
Tear Strength
16 N/mm
Texture
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Weather Resistance
Fair
Compression Set
38 %