  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-72
  • Zoro # G102582685
Durometer
60A
Elongation
200 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-RSBR60-72
Overall Width
36 in
Overall Length
4 ft
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
60A
Elongation
200 %
Standard
Tear Strength
16 N/mm
Texture
Smooth
Shape
Roll
Tensile Strength
400 psi
Maximum Temperature
200 Degrees F
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Compression Set
38 %