  • Mfr # BULK-RS-SBR60-67
  • Zoro # G902582663
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-SBR60-67
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
200 %
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
Chemical Resistance
Fair
Color
Black
Material
SBR
Maximum Temperature
200 Degrees F
Tear Strength
16 N/mm
Density
1.5 g/cc
Shape
Roll
Minimum Temperature
-45 Degrees F
Tensile Strength
400 psi
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Oil Resistance
Poor
Weather Resistance
Fair
Compression Set
38 %