  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-140
  • Zoro # G602582840
Durometer
60A
Elongation
200 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-RSBR60-140
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Length
5 ft
Overall Width
36 in
Durometer
60A
Elongation
200 %
Excellent
Tear Strength
16 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
38 %
Color
Red
Water Resistance
Good
Fair
Texture
Smooth
Tensile Strength
400 psi