  • Mfr # BULK-RS-S30-110
  • Zoro # G402583702
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-110
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
12 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Maximum Temperature
400 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Color
Red
Oil Resistance
Fair
Compression Set
35 %
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Abrasion Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Tensile Strength
850 psi