  • Mfr # BULK-RS-S30-146
  • Zoro # G802585115
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S30-146
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Poor
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Material
Silicone
Tensile Strength
850 psi
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
Color
Red
Density
1.15 g/cc
Maximum Temperature
400 Degrees F
Compression Set
35 %