  • Mfr # BULK-RS-S30-200
  • Zoro # G402585218
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
300 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-200
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
300 %
Standard
Abrasion Resistance
Poor
Tensile Strength
850 psi
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
400 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
1.15 g/cc
Oil Resistance
Fair
Adhesive Type
High-Temp
Compression Set
35 %