  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-447
  • Zoro # G802583760
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50FDA-447
Overall Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.5 mm
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Tensile Strength
700 psi
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
High-Temp
Thickness Tolerance
+/-0.100 mm
Abrasion Resistance
Poor
Compression Set
10 %