  • Mfr # BULK-RS-S30-116
  • Zoro # G202583599
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S30-116
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Length
40 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
300 %
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
Standard
Weather Resistance
Excellent
Color
Red
Maximum Temperature
400 Degrees F
Abrasion Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Material
Silicone
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Texture
Smooth
Compression Set
35 %
Tear Strength
8 N/mm
Density
1.15 g/cc
Tensile Strength
850 psi