  • Mfr # BULK-RS-S50FDA-413
  • Zoro # G202585937
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50FDA-413
Overall Thickness
1 mm
Overall Length
50 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
450 %
Standards
Tensile Strength
700 psi
Density
1.25 g/cc
Chemical Resistance
Good
Texture
Smooth
Oil Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.200 mm
Color
Red
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
450 Degrees F
Shape
Roll
Tear Strength
15 N/mm
Compression Set
10 %