  • Mfr # BULK-RS-S60MD-5
  • Zoro # G702584843
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
ASTM D2000 GE 608, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S60MD-5
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
50 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
420 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
15 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,200 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Poor
Texture
Smooth
Maximum Temperature
400 Degrees F
Oil Resistance
Fair
Compression Set
16 %