  • Mfr # BULK-RS-H60-429
  • Zoro # G7778974
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-429
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Density
1.5 g/cc
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Shape
Strip
Tear Strength
20 N/mm
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Color
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Material
Minimum Temperature
-30 Degrees F
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.1875 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good