  • Mfr # BULK-RS-H80-37
  • Zoro # G1925711
Rubber Thickness
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H80-37
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in