  • Mfr # BULK-RS-H90-21
  • Zoro # G1925136
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H90-21
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
90A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 910
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Compression Set
25 %
Weather Resistance
Fair
Tear Strength
25 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Color
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Density
1.36 g/cc
Material
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in