  • Mfr # BULK-RS-H90-23
  • Zoro # G1925571
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H90-23
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
90A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Material
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 90 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 910, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in