  • Mfr # BULK-RS-BHS60-256
  • Zoro # G4827923
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-BHS60-256
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Weather Resistance
Fair
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in