  • Mfr # BULK-RS-BHS60-269
  • Zoro # G4832990
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-269
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
4 ft
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Minimum Temperature
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Oil Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in