  • Mfr # BULK-RS-BHS70-251
  • Zoro # G4854672
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS70-251
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 710
Grade
High Strength
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Texture
Smooth
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in