  • Mfr # BULK-RS-BHS70-16
  • Zoro # G4852703
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-16
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 710
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Excellent
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in