  • Mfr # BULK-RS-H50-279
  • Zoro # G4749532
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50-279
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 507
Grade
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Abrasion Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Smooth
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Fair
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good