  • Mfr # BULK-RS-H50-285
  • Zoro # G4749751
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H50-285
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.5 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 507
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Smooth
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Material
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
Density
1.5 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Shape
Sheet
Color
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in, Abrasion Resistance Good