  • Mfr # BULK-RS-BHS50-1027
  • Zoro # G202585449
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-1027
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
2 mm
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Water Resistance
Good
Material
Buna-N
Compression Set
30 %
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Weather Resistance
Fair
Shape
Sheet
Color
Black
Tensile Strength
1,500 psi