  • Mfr # BULK-RS-BHS60-15
  • Zoro # G4829131
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-15
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 610
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in