  • Mfr # BULK-RS-BHS60-263
  • Zoro # G4829655
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-BHS60-263
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Length
4 ft
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Shape
Sheet
Oil Resistance
Excellent
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
1,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in