  • Mfr # BULK-RS-BHS60-46
  • Zoro # G4856160
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-46
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Oil Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,500 psi
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
Sheet
Minimum Adhesive Temperature
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Water Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good