  • Mfr # BULK-RS-BHS60-277
  • Zoro # G4835255
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-277
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
5 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
5 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Shape
Sheet
Weather Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
20 N/mm
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 60 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in