  • Mfr # BULK-RS-H40-48
  • Zoro # G4734659
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-48
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Minimum Temperature
Minimum Adhesive Temperature
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Acrylic
Smooth
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good