  • Mfr # BULK-RS-H40-320
  • Zoro # G4947045
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-320
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
4 ft
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Density
1.5 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Shape
Sheet
Color
Minimum Temperature
Weather Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Material
Oil Resistance
Excellent
Compression Set
33 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 407, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good