  • Mfr # BULK-RS-H60MD-23
  • Zoro # G502582377
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
ASTM D2000 BF 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Metal Detectable Food
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H60MD-23
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
240 %
Standards
Grade
Metal Detectable Food
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
1,100 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
18 N/mm
Water Resistance
Good
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Good
Color
Blue
Density
1.25 g/cc
Compression Set
15 %