  • Mfr # BULK-RS-H80-31
  • Zoro # G1925477
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H80-31
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
25 N/mm
Material
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Weather Resistance
Fair
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Color
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.36 g/cc
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Compression Set
30 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in