  • Mfr # BULK-RS-H80-29
  • Zoro # G1925632
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H80-29
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Tear Strength
25 N/mm
Texture
Smooth
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Density
1.36 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Shape
Sheet
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Tensile Strength
1,500 psi
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Material
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in