  • Mfr # BULK-RS-HUS60-16
  • Zoro # G4849334
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS60-16
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
Material
Color
Max. Temp. (F)
Tear Strength
25 N/mm
Compression Set
28 %
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Tensile Strength
2,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 617, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in