  • Mfr # BULK-RS-HUS70-387
  • Zoro # G702586335
/ea
See details
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 717
Grade
Ultra Strength
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS70-387
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
1.5 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 BF 717
Grade
Ultra Strength
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Color
Black
Maximum Temperature
250 Degrees F
Oil Resistance
Excellent
Tensile Strength
2,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.110 in
Material
Buna-N
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Compression Set
28 %