  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-42
  • Zoro # G902585930
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40FDA-42
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Material
EPDM
Texture
Smooth
Tensile Strength
800 psi
Tear Strength
22 N/mm
Water Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Oil Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Color
Cream
Compression Set
30 %