  • Mfr # BULK-RS-EFR50-35
  • Zoro # G002585090
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-EFR50-35
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Fabric-Reinforced
Texture
Smooth
Water Resistance
Excellent
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
25 N/mm
Compression Set
25 %
Reinforced Material
Fiberglass
Chemical Resistance
Good
Color
Black
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi