  • Mfr # BULK-RS-NAT60-62
  • Zoro # G102582340
Durometer
60A
Elongation
750 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NAT60-62
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.025 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standard
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Abrasion Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Tear Strength
22 N/mm
Maximum Temperature
200 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Tensile Strength
3,000 psi
Compression Set
25 %