  • Mfr # 1040HG-1/2X12X10
  • Zoro # G214760469
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
High Grade
Texture
Smooth
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1040HG-1/2X12X10
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Thickness
0.5 in
Overall Length
10 ft
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
High Grade
Texture
Smooth
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
0.047 in
Material
Neoprene
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Tensile Strength
1,000 psi