  • Mfr # BULK-RS-N40TXT-8
  • Zoro # G4851985
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N40TXT-8
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
12 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Textured
Standards
ASTM D2000 BC 407
Material
Max. Temp. (F)
Good
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Shape
Sheet
Compression Set
33 %
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Texture
Textured
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 40A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 407, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good