  • Mfr # BULK-RS-N70-643
  • Zoro # G7813450
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N70-643
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Overall Thickness
0.375 in
Overall Length
18 in
Overall Width
18 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Color
Density
1.5 g/cc
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 70A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 18 in, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 18 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.375 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good