  • Mfr # BULK-RS-N40TXT-27
  • Zoro # G4866922
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N40TXT-27
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1000
Elongation
350 %
Finish
Textured
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Color
Max. Temp. (F)
250
Material
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Texture
Textured
Compression Set
33 %
Tensile Strength
1,000 psi
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Adhesive Type
Acrylic
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 40 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 407, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Textured, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Good