  • Mfr # BULK-RS-N80-58
  • Zoro # G1932066
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N80-58
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in, Abrasion Resistance Good