  • Mfr # BULK-RS-N30-163
  • Zoro # G202584077
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N30-163
Overall Length
36 in
Overall Width
24 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Material
Neoprene
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
1,000 psi