  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-257
  • Zoro # G4855652
/ea
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
2 ft
Rubber Properties
Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FDA-257
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
2 ft
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Compression Set
35 %
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.4 g/cc
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in