  • Mfr # BULK-RS-NHS60-279
  • Zoro # G4855083
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-279
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Tensile Strength
1,500 psi
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in