  • Mfr # BULK-RS-NHS60-292
  • Zoro # G4935470
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-292
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
4 ft
Overall Width
36 in
Overall Length
4 ft
Overall Thickness
0.5 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Oil Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Color
Material
Minimum Temperature
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Weather Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 610, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 48 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/2 in