  • Mfr # BULK-RS-NHS70-275
  • Zoro # G4853123
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
24 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS70-275
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
24 in
Rubber Length
3 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
24 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Chemical Resistance
Fair
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 710, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 24 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in